English (United Kingdom)

BORÁK, L.; FLORIAN, Z.; ROZKYDAL, Z.

Článek se zabývá analýzou deformačně napěťových stavů acetabulární komponenty totální endoprotézy kyčelního kloubu. Práce je zaměřena na necementovanou CLS press-fit jamku a její interakci v soustavě pánevní kost/jamka/hlavice endoprotézy. Řešeny byly dvě varianty: První variantou byla analýza jamky aplikované v acetabulu se zdravou kostní tkání, druhá varianta zkoumala vliv defektu uvnitř acetabula.

 

BORÁK, L.; MARCIÁN, P.; MRÁZEK, M.

Článek se zabývá zjišťováním deformačně napěťových stavů zdravé kostní tkáně v okolí zubů, zatěžovaných běžnými okluzními silami. Spojení zubů s dolní čelistí je realizováno prostřednictvím tenké vrstvy periodontia, které bylo modelováno lineárním isotropním modelem materiálu. Součástí řešení je též výpočet koronoapikálních a bukolinguálních posuvů zubů při různých způsobech zatěžování. Znalost mechanické odezvy kostní tkáně ve fyziologickém stavu je důležitá pro následnou srovnávací analýzu fyziologického stavu dolní čelisti s čelistí s dentálním implantátem.

 

BORÁK, L.; FLORIAN, Z.; BARTÁKOVÁ, S.

Práce se zabývá modelováním materiálových vlastností periodontia. Článek se zaměřuje na bilineární model materiálu, jehož charakteristiky byly určeny s použitím experimentálních výsledků měření pohyblivosti zubu ve dvou vzájemně kolmých směrech, získaných z literatury.

 

VALÁŠEK, J.; MARCIÁN, P.; KRPALEK, D.; BORÁK, L.; FLORIAN, Z.; KONEČNÝ, O.

Článek se zabývá možnostmi zpracování CT snímků. CT snímky jsou obvykle nejpoužívanější vstupní data pro tvorbu modelu geometrie kostních tkání, ale kromě toho je možné z nich získat informace o zdánlivé hustotě spongiózní kostní tkáně.Na základě korelačních vztahů můžeme získat informace o mechanických vlastnostech. Hustota je vyjádřena v Hounsfieldových jednotkách, které hrají důležitou roli v předoperační přípravě. Například při zavadění zubního implantátu. Software ROI Analysis umožňuje snadno provést analýzu CT snímků. Pomocí software je možné analyzovat kvalitu kostní tkáně a výsledky použít při vytváření výpočtového modelu.

 

BORÁK, L.; MARCIÁN, P.; FLORIAN, Z.; BARTÁKOVÁ, S.

Předložená práce je zaměřena na biomechanickou studii diskového zubního implantátu. První část se věnuje deformační analýze ovlivněné části kostní tkáně, pro zatížení implantátu v koronoapikálním směru silou 190 N. Ve studii jsou zahrnuty tři druhy uložení implantátu, čtyři stupně (fáze) oseointegrace a devět stupňů popisujících kvalitu spongiózní kostní tkáně. Jsou řešeny dva druhy diskového implantátu: jednodiskový a dvoudiskový. Biomechanická studie implantátu byla zaměřena na deformačně napěťovou analýzu ovlivněné části kostní tkáně. Největší vliv na namáhání kostí má především uložení implantátu v kosti. Aplikací korelačních vztahů mezi modulem pružnosti v tahu a zdánlivou hustotou kostní tkáně, kterou u pacientů lze měřit, můžeme výsledky předložené v této studii vyjádřit v závislosti na této veličině.

 
Více článků...